Kraków, dnia 28 maja 2020 r.
Nr 1194/2020

Dekret
o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych


1. Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej.

2. Jednocześnie na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych:
a) osoby w wieku 65 lat i więcej,
b) osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c) osoby, które czują obawę przed zarażeniem.
Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia.

3. Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kanclerz Kurii


1. Zesłanie Ducha Świętego to pamiątka narodzin wspólnoty Kościoła. Apostołowie, umocnieni mocą z wysoka, wyszli z Wieczernika, aby dawać świadectwo o zmartwychwstałym Zbawicielu. Ich misja wciąż trwa i jest kontynuowana w Kościele.

2. Dzisiaj kończy się liturgiczny okres wielkanocny. Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski czas Komunii św. wielkanocnej jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, zwłaszcza z powodu pandemii, aby skorzystali z zaproszenia i przygotowani przez sakrament pokuty zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii. W I piątek czerwca przez cały dzień (z przerwą od 12.00 do 14.00) będzie wstawienie Najświętszego Sakramentu i w tym czasie będzie spowiedź. Co pół godziny będzie udzielania Komunia Święta.

3. Zachęcamy także, aby radosny obchód dzisiejszej uroczystości rozszerzyć na jutro. Dnia 1 czerwca czcimy Maryję jako Matkę Kościoła. Msze św. o godz. 6.30, 7.00, 9.00 i po nabożeństwie czerwcowym o godz. 17.30

4. W czwartek przypada obchodzone od 7 lat w Polsce święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

5. Dzisiaj Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 i 16.00. Ponieważ od dzisiaj nie ma już limitów osób, które mogą uczestniczyć w nabożeństwach, dlatego od przyszłej niedzieli Msze święte będą o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 16.00. W kościele nadal obowiązują maseczki i zachowanie stosownej odległości

6. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Trójcy Przenajświętszej

7. Nabożeństwo czerwcowe o godz. 17.30 (w niedziele o godz. 15.30)

8. I Komunia Święta będzie 28 czerwca. Szkoła nr 1 o godz. 10.00 , Szkoła nr 3 o godz. 10.00 (na Zagródcu), Szkoła nr 2 o godz. 11.30

9. Dziękujemy mieszkańcom osiedla Reszta Łopuszne za ofiarę na sprzątanie kościoła, w przyszłym tygodniu o ofiarę prosimy mieszkańców oś. Lachy

406470
Dzisiaj: 1
Wczoraj: 140
Ten miesiąc: 3,878