Kasinka, zwana dawniej Kasiną Małą, leży w systemie Beskidu Wyspowego. Nazwę swą wzięła od rzeki, nad którą swoje domy budowali pierwsi osadnicy. Nazwa wsi pojawia się po raz pierwszy w dokumencie Klemensa i Marka Gryfitów z 10 maja 1254 r., w którym zatwierdzają wszystkie nadania uczynione przez ich stryja Teodora klasztorowi Cystersów w Szczyrzycu: „Casina que fluit de Snezna”

Już w XIX wieku próbowano organizować Parafię w Kasince Małej, prace były zaawansowane, wybrano miejsce pod budowę kościoła i plebanii, zgromadzono część materiałów. Na skutek jednak różnych okoliczności i pewnych nieporozumień, przedsięwzięcie nie zostało zrealizowane. Dopiero w 1911 roku ks. Władysław Bączyński, wikariusz Parafii w Mszanie Dolnej, której częścią była wówczas Kasinka Mała, na nowo podjął temat utworzenia Parafii i budowy kościoła. Swym pomysłem szybko zaraził mieszkańców Kasinki Małej, którzy zresztą od dawna pragnęli własnej Parafii, a swoim zapałem i gorliwością porwał ich do pracy. Już w 1911 roku położono fundament. Zaangażowanie mieszkańców wioski, duży wkład pracy oraz ofiarowanie na budowę materiałów (głównie drewna) spowodowały, że już pod koniec 1913 roku w nowym kościele odprawiono pierwszą Mszę Świętą. Parafia otrzymał wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

Kościół w Kasince to neogotycka trzynawowa budowla na planie krzyża. Nad wejściem do świątyni wznosi się wieża spełniająca także rolę dzwonnicy. Wnętrze kościoła ozdobione jest polichromią autorstwa Łukasza Karwowskiego z Krakowa, powstałą w 1934 roku, do której pewne zmiany naniósł w 1965 roku Stefan Wajs z Krosna. Ołtarz główny wykonany został w 1916 roku przez Władysława Druciaka z Mszany Dolnej.Jako powojenne wotum wdzięczności za ocalenie i opiekę Matki Bożej parafianie ufundowali ołtarz Matki Bożej Różańcowej w miejsce podobnego, który spłonął w 1934 roku. Wystrój kościoła uzupełniają: ołtarz Jezusa Miłosiernego, ołtarz Serca Jezusowego, ołtarz Modlitwy Jezusa w Ogrójcu oraz rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej.

Gospodarzami Parafii w Kasince Małej byli kolejno:

ks. Władysław Bączyński (1911 – 1940)

ks. Julian Łysek (1940 – 1945)

ks. Andrzej Braś (1945 – 1966)

ks. Kazimierz Szewczyk (1966 – 1985)

ks. Stanisław Uryga (1985 – 2001)

ks. Józef Maciążka (2001 – 2015)

ks. dr Krzysztof Chromy (2015 -2017)

ks. prałat Tadeusz Dziedzic (od 2017 roku)